بخشنامه ۵۰۶/۹۳/۲۰۰ مورخ ۹۳/۳/۱۹(دستورالعمل خوداظهاری در اجرای مقررات ماده ۱۵۸ ق.م.م برای درآمد مشمول مالیات و مالیات عملکرد سال ۱۳۹۰صاحبان مش

گروه شرکتهای حسابان تدبیر هونام

برای گفتگویی آزادتر با دوستانتان
به انجمن ما مراجعه کنید
قالب جدیدی برای وبلاگتان نیاز دارید؟!!
شهرقالب !
دنبال مطالب تفریحی هستید؟!
بخش تفریحی!
اطلاعات سایت

آمار مطالب
کل مطالب : 104
کل نظرات : 1
آمار کاربران
افراد آنلاین : 6
تعداد اعضا : 8
آمار بازدید
آی پی امروز : 63
آی پی دیروز : 29
بازدید امروز : 1,338
باردید دیروز : 106
ورودی امروز گوگل : 9
ورودی گوگل دیروز : 1
بازدید هفته : 1,691
بازدید ماه : 7,113
بازدید سال : 45,467
بازدید کلی : 182,679
مشخصات
آی پی : 44.192.48.196
سیستم عامل :
مرورگر:
آرشیو

نویسنده : مدیر سایت
بازدید : 475


بنا به اختیار حاصل از ماده ۱۵۸ قانون مالیاتهای مستقیم و با عنایت به آگهی منتشره در نیمه اول سال ۱۳۹۲ و در جهت اجرای مطلوبتر عدالت مالیاتی،استفاده بهینه از منابع و توسعه و ترویج فرهنگ خوداظهاری، سـازمان امور مالیاتی کشور طرح خوداظهاری درآمد مشمول مالیات و مـالیات عملکرد سال۱۳۹۲صاحبان مشاغـل موضوع بنـدهای الف، ب و ج مــاده ۹۵ ق.م.م را بـه مـرحـلـه اجــراء درآورده اســـت.بنــابرایـن اظـهارنـامه های تسلیمی هریک از مودیان که با رعایت مقررات و شرایط زیر تسلیم گردد مشمول طرح خوداظهاری خواهد بود.

شرایط خوداظهاری:
۱- ارائه اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۲ به صورت الکترونیکی از طریق سامانه عملیات الکترونیکی مؤدیان مالیاتی به نشانیwww.Tax.gov.ir، بخش اظهارنامه الکترونیکی در موعد مقرر قانونی. ضمناً ضرورتی به تسلیم پرینت اظهارنامه به صورت کاغذی به ادارات امور مالیاتی نخواهد بود و کد رهگیری دریافتی از سامانه در تاریخ ارسال،به عنوان رسید تسلیم اظهارنامه می باشد.
۲- اظهارنامه مالیاتی شامل«ترازنامه و حساب سود و زیان»،«حساب درآمد و هزینه»و«خلاصه وضعیت درآمد و هزینه»حسب مورد برای هر یک از مؤدیان مزبور به طور کامل تکمیل شده باشد.
۳-در موارد تقسیط مالیات ابرازی،پرداخت حداقل چهل درصد(۴۰%)مالیات به صورت نقد به همراه اظهارنامه و مابقی در ۶ قسط مساوی ماهانه تا پایان دی ماه ۱۳۹۳ تقسیط و پرداخت گردد. ضمناً مؤدیان محترم مالیاتی می توانند برای پرداخت نقدی، بدون مراجعه حضوری به واحدهای مالیاتی و بانک، از طریق سامانه عملیات الکترونیکی مؤدیان مالیاتی به نشانی www.Tax.gov.ir، بخش پرداخت الکترونیکی مالیات اقدام نمایند.
۴- مؤدیان محترم مالیاتی برای تقسیط باقیمانده مالیات ابرازی حداکثر تا پایان مردادماه به ادارات امور مالیاتی مربوطه مراجعه نمایند. عدم پرداخت اقساط در سررسید مقرر مانع از صدور برگ مالیات قطعی برای مؤدیانی که در چارچوب خوداظهاری، اظهارنامه تسلیم نموده اند،نخواهند بود و در صورت عدم پرداخت اقساط تا پایان زمان مقرر، از تاریخ سررسید(تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی)مشمول جریمه مقرر در ماده ۱۹۰ ق.م.م خواهد بود.
۵- مؤدیان موضوع بندهای الف و ب موضوع ماده ۹۵ ق.م.م که پرونده آنها به عنوان نمونه انتخاب و مورد رسیدگی قرار می گیرد و همچنین سایر مؤدیانی که اظهارنامه آنها خارج از چارچوب این دستورالعمل تسلیم شده است چنانچه دفتر روزنامه و کل و یا درآمد و هزینه حسب مورد برای عملکرد سال ۱۳۹۲ ثبت و تحریر ننموده باشند جرایم مربوط، قابل بخشودگی نخواهد بود.
۶- اظهارنامه هایی که مالیات ابرازی عملکرد سال ۱۳۹۲ آنها نسبت به مالیات قطعی عملکرد سال ۱۳۹۱ از حداقل به شرح جدول زیر کمتر نباشد با رعایت بندهای ۱ الی ۳ فوق مشمول خوداظهاری خواهد بود.

میزان مالیات عملکرد
۱۳۹۱
حداقل رشد مالیات
سال ۱۳۹۲
درصد نمونه گیری برای
رسیدگی
تا مبلغ ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
۴%
۴%
از مبلغ ۱۰،۰۰۰،۰۰۱ تا مبلغ ۳۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
۹%
۵%
از مبلغ ۳۰،۰۰۰،۰۰۱ ریال و بالاتر
۱۴%
۸%

تبصره:مؤدیانیکه پرونده عملکرد سال ۱۳۹۱آنها تا تاریخ تسلیم اظهارنامه (حداکثر ۳۱/۴/۱۳۹۳)به قطعیت نرسیده باشد، پیش پرداخت موضوع بند ۳ فوق حداقل به میزان سی درصد (۳۰%)مالیات تشخیصی سال ۱۳۹۱بوده و مـانده بـدهی مالیات ابرازی سال ۱۳۹۲حداکثر تا پایان دی ماه سال جاری تقسیط خواهد شد.لازم است مؤدی و اداره امور مالیاتی مربوطه به گونه ای برنامه ریزی نمایند که مالیات مذکور حداکثر تا پایان شهریورماه سال جاری به قطعیت رسیده و به همراه بدهی مالیاتی قطعی شده سنوات گذشته،تا پایان سال ۱۳۹۳ پرداخت یا ترتیب پرداخت داده شود.
بدیهی است در صورت عدم مراجعه هر یک از مؤدیان برای قطعیت مالیات عملکرد ۹۱ تا پایان شهریور ماه سال جاری،مالیات تشخیصی سال ۱۳۹۱ ملاک عمل برای پذیرش شرایط خوداظهاری سال ۱۳۹۲خواهد بود.
مؤدیان مالیاتی نمونه برای رسیدگی،طبق جدول فوق و با در نظر گرفتن میزان مالیات ابرازی، سوابق مالیاتی و نوع فعالیت،توسط اداره کل امور مالیاتی به عنوان نمونه انتخاب و رسیدگی خواهند شد،مشروط بر اینکه در دو سال اخیر به عنوان نمونه انتخاب و رسیدگی نشده باشند.
اتحادیه هایی که تمایل داشته باشند فهرست اعضاء خارج از طرح خوداظهاری و نمونه انتخابی برای رسیدگی خود را دریافت نمایند، سازمان امور مالیاتی مؤدیان مالیاتی فهرست مذکور را بر اساس فایل ارسالی اتحادیه مربوط که شامل نام،نام خانوادگی،شماره ملی،کدپستی و نشانی خواهد بود را به اتحادیه مذکور اعلام خواهد نمود.
سایر شرایط:
۷- با عنایت به آگی منتشره در روزنامه های کثیرالانتشار در نیمه اول سال ۱۳۹۲،مؤدیانیکه ظرف ۵ سال متوالی(عملکرد سال های ۸۷ تا ۱۳۹۱) مالیات آنها بر اساس خوداظهاری یا توافق قطعی شده است، مالیات آنها برای عملکرد سال ۱۳۹۲ مشمول خوداظهاری موضوع این دستورالعمل نبوده و از طریق رسیدگی تعیین خواهد شد.
۸- مؤدیان ردیفهای ۱ الی ۷ و ۱۲ موضوع بند الف ماده ۹۶ قانون مالیاتهای مستقیم مشمول خوداظهاری نبوده و پرونده آنها کلاً توسط اداره امور مالیاتی مورد رسیدگی قرار می گیرد.
۹- مؤدیانی که اظهارنامه آنها به عنوان نمونه انتخاب و مورد رسیدگی قرار می گیرند در صورتیکه درآمد مشمول مالیاتی مشخصه قطعی(قبل از کسر معافیت) با رقم اظهار شده از طرف مؤدی بیش از ۱۵ درصد اختلاف داشته باشد مشمول حکم ماده ۱۹۴ ق.م.م خواهند بود.
۱۰- در اجرای مقررات ماده ۲۲۷ قانون مالیاتهای مستقیم،چنانچه پس از قبولی اظهارنامه و صدور برگ مالیات قطعی طبق اسناد و مدارک بدست آمده ثابت شود مؤدی فعالیتهای داشته که درآمد آن را کتمان نموده است در این صورت مالیات مابه التفاوت برابر مقررات مطالبه و وصول خواهد شد.
۱۱- مبنای تشخیص عمده فروشی از خرده فروشی مؤدیان، پروانه کسب صادره یا فهرست عمده فروشان که تا پایان سال ۱۳۹۱ از سوی اتحادیه ذیربط به اداره امور مالیاتی تسلیم شده باشد، خواهدبود.در مورد آن دسته از مؤدیانیکه فاقد اتحادیه می باشند و یا وضعیت کسبی اعضاء اتحادیه از حیث عمده یا خرده فروشی در پروانه کسب صادره مشخص و تصریح نشده و یا فهرست مورد اشاره تا پایان سال ۱۳۹۱ تسلیم نشده باشد، ملاک سوابق پرونده مالیاتی و فعالیت مؤدی می باشد.
 
علی عسکری
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور


نظرات کاربران

کد امنیتی رفرش
درباره سایت

اطلاعات کاربری و عضویت سریع